Súčasná doba plná moderných technológií má aj svoje tienisté stránky. Ľudia, ktorí trávia veľa hodín denne pozeraním do PC či smartfónu sa po čase začnú cítiť unavene a podráždene. Často sa u nich začnú objavovať aj problémy so spánkom, koncentráciou alebo búšením hlavy. Ak čelíte podobným ťažkostiam, mali by ste vedieť, že týmto stavom dokážete zabrániť pomocou okuliarov blokujúcich modré svetlo, ktoré je pre ľudský zrak škodlivé.

Prečo je modré svetlo škodlivé?

Modré svetlo je prirodzenou súčasťou života, napríklad pri vystavení sa silnému slnečnému žiareniu. Je tu ale ešte jeden strašiak – moderné technológie, ktoré na nás denne vyžarujú umelé modré svetlo. Samo o sebe nie je zlé, avšak ako pri mnohých veciach, tak aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Pokiaľ trávite málo času pozeraním televízie alebo používaním smartfóna, nič sa vám nestane. Niektorí ľudia však majú zamestnanie, ktoré vyžaduje prácu s počítačom aj neskoro do noci. Po dlhšom čase môžu pociťovať nasledujúce príznaky a problémy:

  • Problémy so spánkom – najväčšou chybou je tesne pred spaním pozerať do telefónu, pretože modré svetlo narušuje spánkový rytmus a potláča vylučovanie melatonínu, ktorý naše telo pripravuje na spánok. 
  • Namáhanie očí – lekárske štúdie preukázali, že dlhodobé vystavenie modrému svetlu môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku. Medzi bežné príznaky patrí syndróm suchého oka, bolesti hlavy, očí a tiež rozmazané videnie. 

Prečo je modré svetlo škodlivé?

Výbornou pomôckou sú okuliare blokujúce modré svetlo, ktoré poskytujú dostatočnú ochranu vášho zraku. Dôležité je nosiť ich najmä večer pred spaním, ak máte vo zvyku vtedy pracovať alebo sledovať televíziu. Po krátkom čase spozorujete pozitívne zmeny, vaše oči budú oddýchnuté, zmiznú bolesti hlavy, vyčerpanie a únava. Okuliare proti modrému svetlu vám taktiež zlepšia spánkový režim. Ak ste mali doteraz problémy so zaspávaním, prípadne budením počas noci, tieto okuliare vám prinesú ničím nerušenú a pokojnú noc.

Ďalšou výhodou je, že pravidelné nosenie okuliarov blokujúcich modré svetlo ochráni váš zrak aj z dlhodobého hľadiska. Modré svetlo totiž dokáže preniknúť do sietnice, kde môže spôsobiť makulárnu degeneráciu a časom až šedý zákal alebo slepotu. Samozrejme, že na zrak majú vplyv aj iné faktory ako vek, genetická predispozícia a podobne, ale pokiaľ viete škodlivé faktory obmedziť, určite tak urobte. Starajte sa preto o svoj zrak a vyberte si z ponuky okuliarov proti modrému svetlu, ktoré majú navyše UV400, vaše zdravie sa vám poďakuje.

“Často sa u nich začnú objavovať aj problémy so spánkom, koncentráciou alebo búšením hlavy.”

Autor LOYA Eyewear

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *